Dializa nerek czyli leczenie nerkozastępcze
Nerki to narządy, które znajdują się w jamie brzusznej – zlokalizowane są po obu stronach kręgosłupa, w przestrzeni zaotrzewnowej. Pełnią przede wszystkim funkcję wydalniczą, usuwają szkodliwe produkty przemiany materii, regulują ciśnienie tętnicze krwi i objętość płynów ustrojowych, produkują też aktywne postacie Wit. D i mają wpływ na prawidłową erytropoezę.
Zaburzenia czynności nerek
Do upośledzenia prawidłowej pracy nerek mogą przyczynić się takie choroby, jak:
-śródmiąższowe zapalenie nerek
-różnego rodzaju tubulopatie
-kłębuszkowe zapalenie nerek
Choroby te mogą przyczynić się do przewlekłej niewydolności nerek.
Przewlekła niewydolność nerek
Przewlekła niewydolność nerek występuje, gdy nieprawidłowości w czynnościach lub budowie nerek utrzymują się ponad trzy miesiące. Objawami tej choroby są także:
Typowe jest także obfite i długie krwawienie z ran, skłonność do siniaków i świąd skóry, zwany szronem mocznicowym. U kobiet mogą wystąpić zaburzenia miesiączki, a u mężczyzn problemy z potencją. Chory często cierpi również na nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca i mocznicowe zapalenie osierdzia.
Leczenie nerkozastępcze – co to takiego?
Leczenie przewlekłej niewydolności nerek polega na leczeniu choroby podstawowej, ważna jest też właściwa dieta oraz wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych. Niestety w niektórych przypadkach konieczne są również dializy, czyli leczenie nerkozastępcze.
Leczenie nerkozastępcze czyli dializa, polega na usuwaniu z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz wody, których nie są w stanie usunąć nieprawidłowo funkcjonujące nerki. Dzięki dializie z naszego organizmu usuwane są również różnego rodzaju związki toksyczne.
Wskazania do leczenia nerkozastępczego
Leczenie nerkozastępcze powinno zostać rozpoczęte u pacjenta, u którego nerki nie działają we właściwy sposób, filtracja kłębuszkowa jest bardzo mała. Ważne, by nie doszło jeszcze do rozwinięcia się objawów mocznicy i powikłań narządowych.
Leczenie nerkozastępcze stosuje się również u pacjentów, u których objawy mocznicy już się rozwiną. Zalicza się do nich przede wszystkim mocznicowe zapalenie osierdzia, mocznicowa skazę krwotoczną, encefalopatie lub neuropatie mocznicowe oraz przewlekłe nudności i wymioty. Dodatkowo, wskazaniem do rozpoczęcia dializy jest też niepoddające się kontroli przewodnienie lub też nadciśnienie tętnicze albo też rozwijające się niedożywienie białkowo-kaloryczne.
Przeciwwskazania do leczenia nerkozastępczego
Przede wszystkim przeciwwskazaniem do dializowania pacjenta jest rozsiany nowotwór, ciężki zespół otępienny lub też inne nieodwracalne zaburzenia psychiczne, które uniemożliwiają przestrzeganie wymogów związanych z leczeniem nerkozastępczym.
- Hemodializa – wykonywana trzy razy w tygodniu, trwa około 4-5 godzin. Przygotowanie pacjenta do hemodializy polega na odpowiednio wczesnym wytworzeniu dostępu naczyniowego, najlepiej przetoki tętniczo-żylnej na kończynie górnej.
- Dializa otrzewnowa – pacjent, który jest do niej przygotowywany, musi mieć wszczepiony cewnik do jamy otrzewnej. Najczęstszą techniką jest ciągła ambulatoryjna dializa otrzewnowa. Chory zostaje w domu i samodzielnie lub z pomocą przeszkolonej bliskiej osoby wymienia kilkakrotnie w ciągu doby płyn dializacyjny w jamie otrzewnej.
- Przeszczep nerki – pacjenci po przeszczepie nerki przez kilka lat muszą pozostawać pod opieką ośrodka transplantacyjnego i muszą zgłaszać każdy przypadek hospitalizacji.
Dializa nerek – powikłania
U pacjentów, u których stosuje się dializę otrzewnową nerek, często pojawia się zapalenie otrzewnej. Jej pierwszym objawem przeważnie jest mętny płyn dializacyjny wypływający z jamy otrzewnej, ból brzucha, nudności, wymioty oraz dodatnie objawy otrzewnowe w czasie badania palpacyjnego jamy brzusznej. Przy hemodializie typowym powikłaniem może być spadek lub wzrost ciśnienia tętniczego krwi, kurcze mięśni i długie krwawienia w miejscu wkłucia do dializy. Rzadziej występują świąd skóry, ból głowy, nudności, wymioty i gorączka. Większość powikłań związanych z dializą nerek ma charakter łagodny, można im też zapobiec, stosując się do zaleceń dotyczących objętości płynów spożywanych miedzy dializami płynów, ograniczenia spożycia soli i przyjmowania leków zgodnie z ustalonym schematem.
Stacje dializ CM Medyk wyposażone są w nowoczesną aparaturę, dzięki której możemy m.in. dializować pacjentów ze schyłkową niewydolnością nerek, którzy nie kwalifikują się do zabiegu przeszczepienia nerki, bądź czekają na ten zabieg.
Leżajsk, ul. Przytorze 8B