Loader

Nowy specjalista radioterapii onkologicznej w CM Medyk

20-05-2024

Nowy specjalista radioterapii onkologicznej w CM Medyk

Miło nam poinformować, że w przychodni CM Medyk przy al. Rejtana 53 przyjmuje dr n. med. Zbigniew Wcisło –  specjalista radioterapii onkologicznej.

 

Dr n. med. Zbigniew Wcisło jest kierownikiem Zakładu Radioterapii Szpitala Specjalistycznego w Brzozowie. Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego im. Ks. B. Markiewicza. Zajmuje się m.in kwalifikacją pacjentów do radioterapii onkologicznej.

 

Potrzebujesz konsultacji? Umów się na wizytę:

Rzeszów, al. Rejtana 53

tel. 17 865 20 02

Wizyty prywatne

 

Czym jest radioterapia onkologiczna?

Radioterapia onkologiczna to metoda leczenia wykorzystująca promieniowanie jonizujące do niszczenia komórek nowotworowych. Jest to jedna z trzech podstawowych metod leczenia nowotworów złośliwych, obok chirurgii i chemioterapii. Stosowana jest samodzielnie lub w połączeniu z innymi metodami w celu uzyskania najlepszych efektów terapeutycznych.

Jak działa radioterapia?

Promieniowanie jonizujące uszkadza DNA komórek, co prowadzi do ich śmierci. Komórki nowotworowe są bardziej wrażliwe na promieniowanie niż zdrowe tkanki, dlatego radioterapia może być stosowana do niszczenia guza nowotworowego, nie powodując nadmiernego uszkodzenia otaczających tkanek.

Kiedy stosuje się radioterapię?

Radioterapia może być stosowana w różnych stadiach choroby nowotworowej, w tym:

  • W celu wyleczenia nowotworu
  • W celu zmniejszenia guza przed operacją
  • W celu zniszczenia komórek nowotworowych, które pozostały po operacji lub chemioterapii
  • W celu złagodzenia objawów wywoływanych przez nowotwór, takich jak ból czy krwawienie

Rodzaje radioterapii

Istnieje wiele różnych rodzajów radioterapii, a wybór metody leczenia zależy od rodzaju i stopnia zaawansowania nowotworu, a także od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Do najczęstszych metod należą:

  • Teleradioterapia: W tej metodzie źródło promieniowania znajduje się poza ciałem pacjenta i kieruje wiązki promieni na obszar objęty nowotworem.
  • Brachyterapia: W tej metodzie źródła promieniowania umieszczane są w obrębie guza nowotworowego lub jego sąsiedztwie.
  • Stereotaktyczna radioterapia: Ta metoda wykorzystuje wysokie dawki promieniowania podawane z dużą precyzją do małych guzów lub przerzutów.

Skutki uboczne radioterapii

Radioterapia może powodować skutki uboczne, takie jak zmęczenie, nudności, podrażnienia skóry i wypadanie włosów. Większość objawów jest łagodnych i ustępuje po zakończeniu leczenia. W niektórych przypadkach mogą wystąpić poważniejsze skutki uboczne, jednak ryzyko to jest ściśle monitorowane i kontrolowane przez lekarzy.

Czy radioterapia jest bezpieczna?

Radioterapia jest ogólnie bezpieczną metodą leczenia, jednak ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia omówić z lekarzem potencjalne ryzyko i korzyści.

Jeśli Ty lub ktoś, kogo znasz, choruje na nowotwór, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o radioterapii onkologicznej. Ta metoda leczenia może uratować życie i poprawić jakość życia wielu pacjentów.

Pamiętaj:

  • Ten post ma charakter informacyjny i nie stanowi porady medycznej.
  • W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości dotyczących zdrowia należy zawsze skonsultować się z lekarzem.
Skip to content