Loader

Profilaktyka nowotworów wątroby - zrób szybkie testy!

28-11-2022

Profilaktyka nowotworów wątroby – zrób szybkie testy!

Rak wątroby

Rak wątroby plasuje się na trzecim miejscu na świecie pod względem liczby zgonów z powodu nowotworów złośliwych, co wynika m.in. z braku wczesnych objawów choroby i rozpoznawania jej w zaawansowanych stadiach klinicznych. Każdego roku w Polsce rozpoznaje się blisko 3000 zachorowań na nowotwór złośliwy wątroby (rak wątrobowokomórkowy HCC). Na rozwój choroby nowotworowej wątroby wpływa wiele czynników – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Najczęściej występującym pierwotnym nowotworem złośliwym wątroby jest HCC (rak wątrobowokomórkowy).
Rak wątrobowokomórkowy (HCC, ang. hepatocellular carcinoma) stanowi od 80 do 90% pierwotnych nowotworów złośliwych wątroby. Ten rodzaj raka wątroby jest lokowany na piątym miejscu pod względem częstości występowania wśród nowotworów na świecie.

Jakie są przyczyny raka wątroby?

Do najważniejszych należą:

  • wirusy hepatotropowe, to znaczy atakujące pierwotnie komórki wątrobowe, m.in. wirus hepatitis B – HBV (zapalenie wątroby typu B) i wirus hepatitis C – HCV( zapalenie wątroby typu C),
  • toksyny, takie jak alkohol czy aflatoksyna – toksyna wytwarzana przez niektóre grzyby,
  • zaburzenia metaboliczne (otyłość, cukrzyca, stłuszczeniowa choroba wątroby).

Spośród wszystkich znanych czynników ryzyka najważniejszym jest marskość wątroby, niezależnie od jej przyczyny. Zakażenia HBV, HCV i alkohol, a także stłuszczeniowa choroba wątroby są najczęstszymi globalnie chorobami prowadzącymi do marskości i większość chorych z rakiem wątroby ma w wywiadach działanie któregoś z tych czynników.

Rak wątroby – objawy

Wątroba ma bardzo dużą tzw. rezerwę funkcjonalną, co oznacza, że nawet po uszkodzeniu jej znacznej części nadal może w pełni zachować swoją funkcję. Z tego powodu zmiany nowotworowe w wątrobie mogą długo nie dawać żadnych objawów, pomimo że znaczna jej część jest już zniszczona.

Do objawów, które mogą wystąpić w przebiegu złośliwego nowotworu wątroby (zazwyczaj na późnym etapie jego rozwoju), należą między innymi:

  • żółtaczka,
  • wzdęcie brzucha i napięty brzuch,
  • ból brzucha,
  • wyczuwalny przez skórę guz pod prawym łukiem żebrowym,
  • obrzęki kończyn dolnych,
  • zmęczenie, zmniejszenie masy ciała, prowadzące nawet do wyniszczenia. 

Rak wątroby- diagnostyka

Najbardziej znanym biomarkerem dla wykrywania HCC, nowotworu wątroby, jest poziom α-fetoproteiny (AFP) w surowicy. Czułość tej metody, pozwalającej na wczesne wykrycie raka wątroby waha się od 40-60 %, a w początkowych stadiach HCC jest ona na poziomie 40-50%. Ponadto mogą wystąpić odchylenia w poziomie gamma-glutamylotransferazy (GTTP) i fosfatazy zasadowej (ALP).

Metodą diagnostyki obrazowej, wykorzystywaną najczęściej w obrazowaniu raka wątroby HCC, jest ultrasonografia (badanie USG) jamy brzusznej. Zastosowanie w diagnostyce guzów wątroby znajduję również takie techniki tomografia komputerowa (CT) oraz rezonans magnetyczny (MR), przy czym najbardziej szczegółowe informacje w przypadku rozwoju nowotworu wątroby uzyskuje się z badania CT.

 

Jak możemy zapobiec wystąpieniu raka wątroby?

Do najważniejszych działań zapobiegających wystąpieniu raka wątrobowokomórkowego należą:

  • w ramach profilaktyki czynnej:

– szczepienie noworodków przeciw HBV

– szczepienie przeciw HBV dorosłych (nieszczepionych wcześniej) z grup ryzyka;

  • w ramach profilaktyki biernej:

– zapobieganie przenoszeniu zakażeń wirusami hepatotropowymi przez poprawę warunków sanitarno- higienicznych,

– propagowanie zdrowego stylu życia, a w tym redukcja nadwagi, leczenie otyłości, zmniejszenie spożycia alkoholu,

– leczenie bądź prawidłowe kontrolowanie cukrzycy,

– leczenie chorych zakażonych wirusami hepatotropowymi (HBV, HCV) w celu eliminacji wirusów z ustroju i zahamowania progresji choroby wątroby do marskości.

 

Program profilaktyki nowotworów wątroby

Wczesne rozpoznanie zakażenia wirusami zapalenia wątroby typu B (HBV) i C (HCV) oraz wdrożenie leczenia prowadzi do zahamowania postępu włóknienia wątroby oraz redukuje ryzyko wystąpienia raka wątrobowokomórkowego.

Poprawia jakość życia osób zakażonych. Redukuje zakaźność, czyli możliwość zakażenia innych osób. W przypadku HCV możliwe jest całkowite usunięcie wirusa z organizmu.

Cele programu

  • podniesienie świadomości na temat raka wątrobowokomórkowego oraz przewlekłych zakażeń wirusami zapalenia wątroby typu B i C
  • zachęcenie jak największej liczby osób dorosłych do wykonania bezpłatnych, szybkich badań przesiewowych w kierunku zakażeń HBV i HCV w wybranych placówkach POZ, a tym samym zwiększenie liczby wykrywanych przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby typu B lub C (WZW B lub WZW C)
  • kierowanie pacjentów z potwierdzonym dodatnim wynikiem badania przesiewowego do dalszej specjalistycznej opieki medycznej (z uwzględnieniem pomocy koordynatora pacjenta).

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w programie, nie musisz mieć skierowania. Wystarczy, że zarejestrujesz się na badanie pod nr 517 194 743.

Termin badania: sobota, 3 grudnia 2022 roku.   

Tego dnia w placówce CM Medyk zrobisz bezpłatny szybki test w kierunku zakażeń wirusami HBV i HCV.

Zapraszamy!

Skip to content