Loader

Rak jajnika - cichy zabójca

27-10-2023

Rak jajnika – cichy zabójca

Rak jajnika – podstawowe informacje

Rak jajnika, ze względu na to, że nie daje konkretnych objawów i długo może pozostać niezdiagnozowany, nazywany jest cichym zabójcą. Każdego roku na świecie na raka jajnika umiera ponad 114 tys. kobiet. W Polsce rak jajnika jest szóstym co do częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet. Choroba ta występuje u kobiet w każdym wieku, ale najwięcej zachorowań wykrywa się u Pań w wieku od 40 do 70 roku życia.

 

Rak jajnika – przyczyny

Wśród najczęściej wskazywanych przyczyn wywołujących raka jajnika są:

  • stymulacja owulacji
  • niepłodność/nierództwo
  • endometrioza
  • nakłuwanie jajnika podczas pobierania oocytów
  • nadwaga/otyłość
  • nosicielstwo mutacji genów BRCA1 i BRCA2
  • hiperestrogenizm, czyli nadmiar estrogenów
  • hiperandrogenizm czyli nadmiar androgenów
  • choroba Lyncha
  • palenie tytoniu

 

Rak jajnika – objawy

Rak jajnika w początkowej fazie nie daje żadnych typowych dla tej choroby objawów. Te, które występują najczęściej, można pomylić z wieloma innymi dolegliwościami. Są to:

-dolegliwości uciskowe w postaci objawów dysurycznych
-zaparcia/wzdęcia
-uczucie pełności w brzuchu
-bóle w podbrzuszu

 

 Rak jajnika – diagnostyka

Jak przebiega diagnostyka raka jajnika? Chorobę tę bada się na kilka różnych sposobów:

-badanie ginekologiczne dwuręczne poprzez pochwę i przez odbytnicę
-badania obrazowe – ultrasonografia przezbrzuszna i przezpochwowa
-tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny w niektórych przypadkach są uzupełnieniem badania ultrasonograficznego
-punkcja jamy otrzewnowej z pobraniem płynu do badania cytologicznego
-badanie stężenia markerów nowotworowych w surowic krwi ( marker CA 125 w rakach jajnika, AFP, HCG, LDH w guzach zarodkowych)

Rak jajnika – leczenie

Główną, najważniejszą metodą leczenia raka jajnika jest zabieg operacyjny, podczas którego usuwana jest maksymalna ilość tkanki nowotworowej, czyli tzw. cytoredukcja. Zabiegi te wykraczają daleko poza typowe operacje ginekologiczne, dlatego ważne jest, by uczestniczył w nich specjalistyczny zespół ginekologiczno-chirurgiczny.

Kolejną metodą leczenia raka jajnika jest chemioterapia. Najczęściej podaje się 6 cykli chemioterapii w odstępach 3–4 tygodni. W pierwszej linii standardem systemowego leczenia raka jajnika jest karboplatyna z paklitakselem. Takie połączenie nazywane jest “złotym standardem” w leczeniu raka jajnika. Jeśli zabieg operacyjny był udany i wycięto większość objętych chorobą obszarów, nowotwór poddaje się chemioterapii, jest na nią bardzo wrażliwy. Ważne, by chemioterapię zacząć jak najwcześniej – przeważnie maksymalnie do miesiąca po operacji.

 

Rak jajnika -profilaktyka

Niestety – nie ma skutecznych badań profilaktycznych w kierunku raka jajnika. Najlepszą metodą zapobiegania chorobie jest prowadzenie zdrowego trybu życia, zrezygnowanie z nałogów i regularne wizyty u ginekologa.

Skip to content