Loader

Rak piersi - co musisz o nim wiedzieć?

25-10-2023

Rak piersi – co musisz o nim wiedzieć?

Rak piersi – podstawowe informacje

Rak piersi to najczęściej występujący wśród kobiet nowotwór złośliwy. W Polsce stanowi ok. 23% wszystkich zachorowań i jest odpowiedzialny za ok. 14% zgonów. Co roku raka piersi rozpoznaje się u 1,7 mln kobiet na świecie. Ponad 500 tys. rocznie umiera. W Polsce rak piersi diagnozowany jest u 19. tys. kobiet rocznie. Codziennie 50 Polek słyszy tę diagnozę, 15 umiera każdego dnia.

Rak piersi – objawy

W bardzo wielu przypadkach pierwsze oznaki rozwijającej się choroby mogą być niezauważone, często rak zostaje wykryty w późnym stadium. Oto, co powinno nas zaniepokoić:

-guzek lub masa w piersi różniąca się od otaczającej tkanki
-zmiany kształtu, rozmiaru lub wyglądu piersi
-wydzielina z sutka
-wysypka na piersi
-zmiany na skórze na piersi – np. zaczerwienienie/wżery skóry piersi, przypominające skórę pomarańczy
-ból piersi
-odwrócony lub ciągnący sutek
uszczenie się skóry na piersi, zwłaszcza w ciemnym obszarze wokół sutka

Warto pamiętać, że nie każda zmiana oznacza chorobę. Nie każdy guz jest złośliwy. Ale jeśli cokolwiek wzbudza niepokój – koniecznie należy to sprawdzić. Lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Rak piersi – profilaktyka i diagnostyka

Po pierwsze – każda kobieta może co miesiąc przeprowadzać samobadanie piersi. To podstawowe badanie, które pozwala zauważyć najmniejsze niepokojące zmiany i zmotywować do wizyty u specjalisty. Jak prawidłowo wykonać samobadanie piersi?

Zapraszamy na naukę samobadania piersi do przychodni CM Medyk – na szkolenie można się umówić, dzwoniąc pod nr tel 17 865 25 63.

Warto pamiętać, że najlepszą metodą wykrywania raka piersi we wczesnym stadium jest mammografia.  Bezpłatnymi badaniami przesiewowymi objęte są kobiety w wieku 45 – 74 lat.
Zapraszamy do przychodni CM Medyk, w których można wykonać mammografię:

Rzeszów, ul. Szopena 1 (nie jest wymagana rejestracja)
Dębica, ul. Kwiatkowskiego 1, rejestracja: 517 300 828
Łańcut, ul. Rynek 18, rejestracja: 17 865 21 00

Kobietom poniżej 50. roku życia poleca się wykonywanie USG piersi, nie rzadziej, niż raz na dwa lata, a najlepiej raz w roku.

USG piersi wykonasz w placówkach CM Medyk:
Rzeszów:
al. Rejtana 53, rejestracja: 17 865 20 00
ul. Szopena 1, rejestracja: 17 850 93 40

Rak piersi – leczenie

Kiedy pacjentka z podejrzeniem raka piersi trafia do lekarza, rozpoczyna się cały proces – ustalenie, czy zmiana jest złośliwa i wdrożenie leczenia. Wyróżnia się dwa typy leczenia:

Leczenie miejscowe raka piersi, które polega na:
-usunięciu guza,
usunięciu całej piersi (mastektomia) – jeśli to konieczne,
ewentualnie na usunięciu pachowych węzłów chłonnych.

Leczenie miejscowe to też radioterapia, która może być stosowana na każdym etapie choroby, w tym po operacji, co zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Radioterapia zastępuje też leczenie chirurgiczne w przypadku, gdy operacja nie jest możliwa.

Leczenie systemowe raka piersi – do metod leczenia systemowego należą:
chemioterapia,
hormonoterapia,
leczenie celowane, które polega na podaniu dożylnie lub doustnie leków dopasowanych w zależności od zaawansowania choroby.

Należy jednak pamiętać, że leczenie raka piersi zależy od tego, na jakim etapie jest choroba. Decyzję o terapii zawsze podejmuje zespół lekarzy.

Rak piersi – fakty i mity


Rak piersi to wyrok – MIT
W porównaniu do innych nowotworów, w przypadku raka piersi odsetek wyleczeń jest bardzo wysoki. 5-letnie przeżycia w krajach o najwyższych standardach leczenia onkologicznego sięgają nawet 90%. Dzięki coraz nowocześniejszym terapiom pacjentki w Polsce mogą być lepiej leczone, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie wyleczone. Jak zawsze największe znaczenie ma czas – im wcześniej kobieta zgłosi się do lekarza, tym większe ma szanse, by uporać się z chorobą.

Każdy guz to nowotwór – MIT
Po wykryciu zmiany w piersi nie należy od razu wpadać w panikę. Większość guzków to zmiany łagodne i niewymagające leczenia (np. torbiel), które nie zagrażają zdrowiu i życiu kobiety. Nie wolno ich jednak lekceważyć i wszystko, co nas niepokoi, trzeba bezzwłocznie skonsultować z lekarzem, który zdecyduje o dalszych krokach.

Rak piersi to jedna z głównych przyczyn zgonów wśród kobiet – FAKT
Niestety – rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet. Stanowi w Polsce około 23% wszystkich zachorowań. Ok. 14% chorujących kobiet umiera.

W porównaniu do poprzednich lat w Polsce rośnie śmiertelność z powodu raka piersi – FAKT
Mimo coraz lepszej opieki medycznej i nowoczesnych metod leczenia każdego roku zwiększa się liczba zgonów powodowanych rakiem piersi. Wynika to m. in. z tego, że pacjentki zbyt późno trafiają do lekarza i choroba jest zbyt zaawansowana, by móc skutecznie ją leczyć.

Tylko poprzez mastektomię można wyleczyć raka piersi – MIT
Wiele kobiet myśli, że poddanie się mastektomii i wycięcie nowotworu oznacza, że choroba nigdy nie wróci. To błędne założenie – leczenie nowotworów złośliwych piersi jest systemowe i uzupełnione np. radioterapią (każdy przypadek jest indywidualny).

Młode, zadbane i prowadzące zdrowy tryb życia kobiety bez historii nowotworowej w rodzinie nie są narażone na raka piersi – MIT
Rak piersi może dotknąć każdą kobietę. Statystyki pokazują, że częściej chorują kobiety po 50. roku życia, ale zdarza się to także wśród pań w wieku 20 – 30 lat. Nigdy nie należy przestać być czujnym na swoje zdrowie.

Karmienie piersią daje 100 proc. ochronę przed rakiem piersi – MIT
To prawda, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko zachorowania na raka piersi, ale nie chroni przed nim całkowicie. Co więcej, kobiety karmiące piersią powinny być szczególnie uważne na wszystkie zmiany w piersi – wiele mam po porodzie powiększający się guz traktuje jako wynik karmienia. A trzeba pamiętać, że jednym z najczęściej rozpoznawanych w ciąży i połogu nowotworów jest właśnie rak piersi.

Edukacja chorych na raka piersi powinna rozpocząć się już w momencie pierwszej diagnozy – FAKT
Po usłyszeniu diagnozy pacjentki bardzo często szukają informacji na temat choroby na własną rękę. Obecnie w Internecie można znaleźć wiele merytorycznych portali i kanałów dotyczących raka piersi, ale część informacji może okazać się szkodliwa. Dlatego bardzo ważne jest, by pacjentka od pierwszych chwil była odpowiednio edukowana, wiedziała, jaki może być przebieg choroby, jak będzie wyglądało leczenie oraz jakie mogą być jego skutki uboczne. To bardzo ważne, by pacjentka czuła się komfortowo, nie bała się i miała poczucie, że nic nie dzieje się bez jej wiedzy. Nieocenione są w tej sytuacji stowarzyszenia i fundacje prowadzące różnego rodzaju akcje, dzięki którym osoby zmagające się z rakiem piersi mogą wzajemnie się wspierać i mieć dostęp do wielu przydatnych informacji.

Skip to content