Kilka słów o badaniu cytologicznym
Badanie cytologiczne, powszechnie nazywane cytologią, jest badaniem ginekologicznym i polega na przebadaniu pod mikroskopem komórek pobranych z tarczy i kanału szyjki macicy. Materiał jest pobierany specjalnym narzędziem (szczoteczką cytologiczną). Badanie sprawdza obecność komórek przedrakowych lub rakowych.
Cytologia jest badaniem przesiewowym – jej celem jest wykrywanie choroby (chorób szyjki macicy) przed wystąpieniem objawów lub zmian przedchorobowych oraz kontrola stanu zdrowia populacji.
Dlaczego badanie cytologiczne jest tak ważne?
W Polsce rak szyjki macicy jest już na szóstym miejscu pod względem zachorowania oraz na siódmym miejscu, patrząc na zgony.
W Polsce każdego roku prawie 3000 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, a umiera ich prawie 2 tysiące.
Jednak regularne badania i wczesna diagnostyka pozwalają wyleczyć chorobę.
Kiedy wykonać cytologię?
Cytologia jest badaniem przeznaczonym dla kobiet w wieku od 25 do 59 lat (w tym przedziale wiekowym refunduje je NFZ), które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego takiego badania. Ponadto, jeśli kobieta ma mniej, niż 25 lat i rozpoczęła współżycie, powinna udać się na wizytę do ginekologa bądź położnej, aby wykonać cytologię.
Jak się przygotować do badania?
Ważne: na badanie należy mieć ze sobą dowód tożsamości
Co dalej po badaniu?
Jeśli wynik badania jest prawidłowy, lekarz ginekolog zaleci ponowne badanie profilaktyczne po upływie 3 lat lub – w uzasadnionych przypadkach (szczególnie, jeżeli pacjentka jest zakażona wirusem HIV, przyjmuje leki immunosupresyjne lub jest zakażona typem HPV wysokiego ryzyka) – po upływie 12 miesięcy.
W przypadku, gdy w badaniu zostaną stwierdzone zmiany o charakterze dysplastycznym, lekarz ginekolog wyda skierowanie na dalszą diagnostykę – badanie kolposkopowe lub badanie kolposkopowe z pobraniem wycinka do badania histopatologicznego. Jeżeli te badania nic nie wykażą, lekarz poinformuje o terminie kolejnego badania cytologicznego – za 3 lata lub w uzasadnionych przypadkach po upływie 1 roku.
Regularne badania ratują życie
Badania profilaktyczne pomagają we wczesnym wykrywaniu chorób, zapobieganiu dalszemu ich rozwojowi, a tym samym ratują życie. Regularne wykonywanie cytologii pozwala na zdobycie wiedzy dotyczącej profilaktyki raka szyjki macicy, która pomaga świadomie kontrolować swoje zdrowie.