Loader

Światowy Dzień Mózgu

22-07-2024

Światowy Dzień Mózgu

Dziś Światowy Dzień Mózgu. To dobra okazja, by zdradzić kilka faktów na temat tego niezwykłego organu oraz podpowiedzieć, jak odpowiednio o niego dbać, by służył nam jak najlepiej.

Światowy Dzień Mózgu obchodzony jest od 2014 roku. Ustanowiła go Światowa Federacja Neurologii (WFN) we współpracy z organizacjami neurologicznymi z całego świata. Obchody mają przede wszystkim zwracać uwagę na rosnące wyzwania, związane ze zdrowiem mózgu. Najczęstsze choroby, jakie go dotykają, to choroby neurodegeneracyjne (np. Alzheimer), udary mózgu, zaburzenia psychiczne oraz inne dolegliwości neurologiczne.

Czy wiesz, że …

-Mózg dorosłego człowieka waży około 1,3-1,4 kg. Stanowi około 2% masy ciała, ale zużywa aż 20% energii całego organizmu.

-Mózg jest najbardziej skomplikowanym organem w ciele człowieka, zawiera ok. 86 mld neuronów, komunikujących się ze sobą poprzez biliony synaps.

-Mózg ma zdolność do adaptacji i reorganizacji po uszkodzeniach. Pozwala to na naukę nowych umiejętności i rehabilitację po urazach.

-Mózg nie czuje bólu: chociaż jest centrum przetwarzania bólu w ciele, sam nie ma receptorów bólu. Stąd możliwość wykonywania operacji mózgu na przytomnych pacjentach.

Odpowiednie dbanie o mózg jest ważnym elementem zdrowego trybu życia. Ma ogromny wpływ na pamięć, koncentrację i nastrój. Zdrowy i sprawny mózg ma wpływ na nasze funkcjonowanie, zachowanie, postrzeganie, myślenie oraz jakość życia. Mózg kontroluje także przebieg wielu procesów życiowych, między innymi czynności serca czy oddychanie.

Jak dbać o mózg?

Przede wszystkim profilaktyka. Badaj się regularnie – sprawdzaj poziom cukru, cholesterolu, mierz ciśnienie. Pomaga to szybko wykryć i leczyć takie choroby i nieprawidłowości w organizmie, jak cukrzyca, zaburzenia rytmu serca, nadciśnienie tętnicze oraz wysoki poziom cholesterolu.

Zadbaj o dietę. Wprowadź do niej jak największą liczbę warzyw. Nie przejadaj się. Nie zapominaj o kwasach omega-3 i omega-6 – znajdziesz je m. in. w rybach czy np. oleju lnianym. Jedz kaszę gryczaną, jajka, orzechy, awokado – zawierają mnóstwo witamin. Na pracę mózgu korzystnie wpływają też zioła i przyprawy. Wyrzuć z diety „śmieciowe jedzenie”. Ono też ma wpływ na mózg – zaburza przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi.

Zrezygnuj z używek – alkohol, papierosy, narkotyki mają dewastujący wpływ na cały organizm i prowadzą do degeneracji mózgu.

Wprowadź ruch do codzienności. Ćwiczenia zwiększają przepływ krwi w organizmie. Wraz z nią do mózgu dostarczane są substancje odżywcze i tlen, które pobudzają jego aktywność, wspierając koncentrację i kreatywność. Ruch stymuluje także produkcję hormonów szczęścia, pomaga też obniżyć poziom kortyzolu i adrenaliny produkowanych w sytuacjach stresowych.

Nie żałuj czasu na sen. Chroniczne niewyspanie może przyczynić się do rozwoju m. in. Alzheimera. Dbaj o kondycję mózgu, ćwicz go tak, jak ćwiczysz swoje ciało.

Szukaj mózgowi wyzwań. Rozwiązuj krzyżówki, zagadki logiczne, ucz się nowych rzeczy np. języka obcego czy gry na instrumencie.

Skip to content