Wesz – co o niej w(i)esz?
Wszy głowowe to nieduże (ok. 2-4 mm), płaskie, jasnobeżowe owady. Najedzone zmieniają kolor na brązowe. Mieszkają we włosach na głowie (rzadko, ale zdarzają się także w brwiach i rzęsach). Do życia potrzebne są im ciepło i krew, dlatego najczęściej przebywają za uszami i na karku.
Ugryzienia tych owadów, przez wprowadzoną toksynę, powodują ból i swędzenie. Rozdrapane ranki mogą czasem doprowadzić do zakażenia bakteryjnego.
Wyciąganie ich z włosów nie jest łatwe – chwytne pazurki pozwalają wszom trzymać się mocno.
Samice owadów składają jaja o długości 1 mm, potocznie zwane gnidami. Trudno zauważyć je między włosami – są dosłownie przyklejone przy samej skórze głowy. Po ok. tygodniu z jaj wylęgają się młode wszy, które po dwóch tygodniach mogą już same składać jaja.
Jak można zarazić się wszawicą?
Wszy przenoszą się głównie poprzez bezpośredni kontakt głowy i włosów osoby zarażonej ze zdrową. Dlatego wszawica to powszechny problem wśród dzieci, które stykają się głowami podczas zabawy. Zarazić można się także w domu, podczas przytulania czy zabiegów pielęgnacyjnych. Rzadziej poprzez używanie wspólnego grzebienia czy poduszek.
Jak walczyć z wszawicą?
Pozbycie się wszy jest trudne, ale możliwe. Masz do wyboru dwie opcje:
Jak uchronić się przed zarażeniem?
Nie ma skutecznego sposobu na to, by uchronić się przed wszawicą. Ale są sposoby, by zmniejszyć ryzyko zarażenia.
PAMIĘTAJ!
Wszawica to NIE WSTYD, a problem do rozwiązania. Zajmij się nim i miej wszy z głowy!